Gepubliceerd op

Samenwerken, over gedeelde waarden (2/5)

Mogen we onze maaklessen (gratis en volledig verzorgd) komen testen op jouw school? We zoeken groepen 7/8 (PO) en klassen 1/2 (VO). Stuur een mailtje naar maakplaats@oba.nl.

In ons project Digitaal wijzer met het Maakkompas onderzoeken we of maakonderwijs een toegankelijke en inspirerende didactiek is in het aanleren van de doelen Digitale Geletterdheid (DG). We werken daarin met het Maakkompas. Het project is een samenwerking tussen Makercosmos en OBA Maakplaats en wordt mogelijk gemaakt door de KB, nationale bibliotheek.

Het project is een samenwerking tussen Makercosmos en de OBA Maakplaats. Beide organisaties verzorgen al jarenlang maakonderwijs zowel binnen- als buitenschools. En hoewel we al regelmatig contact hadden kwam het niet eerder tot een goede samenwerking. Tot nu.

Gedeelde waarden

Onderwijs is niet neutraal. En ook in maakonderwijs zitten waarden verborgen. Sommige mensen zien maakonderwijs als manier om mensen te werven voor technische beroepen, anderen zien maakonderwijs als manier om de ‘andere’ kinderen in de klas een keer de beste te laten zijn. Om samen te kunnen werken in het project moesten we op zoek naar gedeelde waarden. Dit zijn ze:

We hebben plezier, bij ons mag je fouten maken en we zijn samen nieuwsgierig naar tech. Het is veilig en we zijn creatief. We handelen uit liefde voor de wereld en gebruiken technologie bewust en verantwoordelijk om te maken en te delen. 

We willen de stem van de makers horen!

Maakonderwijs gaat bij ons dus over in de wereld zijn en daarin als mens je stem kunnen laten horen. Plezier staat centraal, het mag leuk en grappig zijn. Deze waarden zijn voor ons als team, ze zijn niet bedoeld voor communicatie. 

Olifant

Maar maakonderwijs is ook moeilijk. Waarom zijn scholen soms terughoudend? Waar zijn we bang voor? Wat zijn risico’s? We schreven dat op onze olifant in de kamer. 

  • Risico op serieusheid (als het over DG gaat)
  • Risico op een belerende toon (als het over DG gaat)
  • Het kost tijd, het kost geld
  • Het kost tijd activiteiten in de school zelfstandig te laten plaatsvinden
  • Uitvoerende opdrachten zijn toegankelijker dan opdrachten met nadrukkelijk ruimte voor creativiteit
  • Er is een zekere angst voor maken en technologie
  • Er gaat veel tijd naar basisvaardigheden

Eerste ideeën

Om onze gedeelde waarden te toetsen werkten we in groepen aan eerste ideeën voor lessenreeksen aan de hand van templates. 

  • Praktijkonderwijs: machines maken met BYOR
  • PO: bouw een dataverzamelaar
  • VO: ontregel een digitaal systeem!

Testen en discussie

Een paar weken komen we weer bij elkaar. De drie groepen hebben verder gewerkt aan hun les en er zijn er testvragen geformuleerd voor de andere teamleden. Vragen over haalbaarheid van het maakdeel en onderzochten we door te maken. Vragen over opvattingen over de onderwerpen bespraken we uitgebreid en reflectievragen probeerden we uit in de groep. 

Volgende stappen:

  • Testscholen vinden (Wil je meedoen met de test? Mail de Maakplaats: maakplaats@oba.nl)
  • Het onderzoek voorbereiden

Word vervolgd!

Lees meer